O autorce Kontakt Galerie
Gobelíny Obrazy Sochy

Arteterapie v Anglii II.

Co je to arteterapie

Artetertapie je v klasické medicíně řazená do tzv. paramedicíny, společně s ergoterapií. Častěji je vedená v alternativní medicíně a může se doplňovat s dalšími souvisejícími terapiemi, například, fyzioterapií, aromaterapií, akupunkturou, elektroterapií, terapií tancem, hudbou, zpěvem, jogou, léčebným tělocvikem. Terapie malbou je přirozeným tišící projev vlastní nám všem. Tato terapie nám dává pocit tvořivého uspokojení, sebevědomí, a víru v naše schopnosti, uspokojení z odezvy v samotném tvořivém procesu. Vede nás po cestě tvořivosti ducha a hmoty. Zdůrazňuje krásné prostředí, ve kterém se práce s pacientem odehrává. Terapii lze přednést v anglickém parku, v místnosti, ve které, jsou voňavé květiny rozmarýnu, či místnosti, či levandule. Terapeutickým místem se stává hrad Karlštejn, Křivoklát, okolí kolonády v Mariánských lázních, v Kynžvartu, v blízkosti řeky Berounky či řeky Ousse v Ely. Sochy od Donatella, Michelangela, Mistrů renesance, dob minulých, dob přítomných, vzpomeňme na Camillu Claudel, Augusta Rodina…

Je důležité zjistit citlivost pacienta na umělecké dílo a respektovat potřeby pacienta na umělecké dílo a respektovat potřeby pacienta ve vztahu k předloze, jedná-li se o kopii obrazu, sochy, či architektury v praxi jsem si ověřila, že pacienti se ztotožňují se svojí identitou. Angličtí pacienti si přáli anglické mistry, indické děti indické malířské motivy, české děti v Železnici měly rády Ladu, Alše, Čtvrtka, i když jsem na ně působila uměleckými pracemi francouzských mistrů, jako je Henry Matisse. Pan Zdeňek Krušina napsal ve svém článku „ do věku vodnáře“ Regenerace 6/97 : „ V dávné minulosti se umění nepovažovalo za záležitost odtrženou od života jako celku Přitom umění se svým způsobem zabývá vytvářením souvislých a souvztažných celků, a může tak mít hluboký duchovní význam, nikoliv svým obsahem, především tvůrčím procesem, jehož prostřednictvím vzniká.Dnes mu přisuzujeme malý praktický význam a jeho hodnoty vnímáme v první řadě jako estetickou. V samotné terapeutické práci, klienti pracovali s vyšívkou, tapiserií, technikou macramé, sochařili. Dle prvního plánu kreslili tahy tužkou, štětcem, barvou olejovou, temperou, akrylovými barvami, vodovými barvami. Stínovali objem lidského těla, kreslili tužkou, křídovým pastelem, mastným pastelem, sépií. Hra s koláží doprovázená zvolenou hudbou. Spisovatelé hospitalizovaní s různými handicapy často psali na stroji. Přístup ke klientům je individuální a souvisí s rozsahem pacientova poškození. Pacienti se nesmí do terapie nutit. Základem všech terapií pro terapeuta je jeho láska k pacientovi a excelentní odbornost. První krok, který terapeut musí udělat je zvolit malířskou ideu, která patří k diagnoze pacienta a potom přesnou povětšinou autorskou metodu a materiál.

Arteterapie je alternativní léčba, která se užívá k léčbě některých duševních chorob, při léčbě koktavosti, astmatických onemocněních, primární a sekundární obrně, roztroušené skleróze, huntingtonově nemoci, pomáhá ochrnutým klientům koordinovat pohyby, rehabilitovat zlomeniny horních i dolních končetin.Tato charakteristika je ovšem nedostatečná a dokazuje nízkou úroveň informací o možnosti této léčebné metody v České republice.

Aerteterapie není objevem tohoto století, ale byla již známá ve Francii v 18. století, pravděpodobně byla v evropském povědomí tato léčebná metoda známá. Na dálném východě, v Indii, ve starých kulturách se v praxi tato léčebná metoda objevuje. Velká a nedoceněná osobnost Rudolfa Steinera dr. filosofie, který stanovil základy současné arteterapie na přelomu 19. století a mimo jiné stanovil talentový test. Rudolf Steiner ve své léčebné metodě a předepisování léků vychází i z Hahnemannova studia přírodní a celostní léčby a jeho knihy „ Organon“ léčebného“. . Arteterapie má probíhat soustavně a dlouhodobě při práci s klientem.Čím lepší malíř tím lepší výsledky u pacienta. Prozatím člověk neobjevil čím a v jakém rozsahu na nemocného člověka působí arteterapie, podobně jako nevíme, co je to kreativita a co je umění.

Další kapitola - Rudolf Steiner  a arteterapie | Zpět

 

Nahoru