O autorce Kontakt Galerie
Gobelíny Obrazy Sochy

Děti Indiánek, péče o jejich zdraví a vzdělání
zastavení v indiánské vesnici San Francisko v Dolní Amazonii

Byly to indiánské děti, které mne obklopily po mém vstupu na indiánské území. Do rezervace jsem přijela dopoledne. Starší děti byly v základní škole a drobotina pobíhala ve vesnici. Běhaly bosy, oblečené do zepraných triček a krátkých kalhot. Spontánně mne hlouček malých Indiánů obklopil a dovedl do mé chýše, kde jsem se měla ubytovat. Hned mne seznámily s místní školou,  post medikou, která vzdáleně připomíná  obvodní zdravotní středisko. Cestou mně ukazovaly chýše, nebo ze dřeva zbudované domky, ve kterých žijí. Neopomněly mne upozornit na polorozpadlou chýši protkanou pavučinami a plnou  moskytů. Po ubytování v indiánské chýši jsem se začala pozvolna seznamovat se svými studenty evropské malby a angličtiny. Byla jsem jimi okouzlena. Velká dychtivost po vzdělání a po vědění o okolním světě.Temperamentní, živé, bezprostřední chování, bylo pro mne něčím neobvyklým po českých studentech znuděných vším a všemi, včetně drog a jídla. Byly pozorné a soustředěně sledovaly co se maluje a učí v angličtině. Malovaly různé sladkovodní delfíny, hady, chýše…  Moje hodiny byly dobrovolné, a doplňovaly výuku na základní škole.Základní vzdělání je bezplatné, středoškolské je státní i soukromé v Pucallpě, kam  studenti doplují přes jezero.V rámci světových universitních nadací, některé indiánské děti z rezervace studují například v Oxfordu …Prvním jazykem, kterým se učí je španělština, dle rozmanitosti rodin, to jsou jazyky etnické, na středních a speciálnich školách pokračují v angličtině.

Lékařská péče se platí ihned. V post medice za jedno vyšetření lékař
požaduje 30 solů, Což je 300 CZK. Souběžně s peruánskou lékařskou péčí pracují charitativně lékaři z misíjí a šamané, kteří pracují převážně pro turisty.

Ve vážnějších případech převážejí pacienty do nemocnice De Apoyo No.2, která stojí v přístavu u jezera Jarinacocha nedaleko Pucallpy. Nemocnici tvoří velký komplex klinik, které trpí nečistotou, problémy s vodou a pod postelemi spěchají desítky velkých švábů…Mezi pokoji a chodbami se procházejí vojáci v khaki obleku s pistolemi a obušky ve vysokých botách…Zřejmě ochrana proti zločinným  přepadům. Rytmus jednoho nemocničního dne byl konzervativní jako v ostatních zemích světa… Každý den ranní vizita, peruánští lékaři, krásných inckých rysů,  hovoří španělsky, pobíhaní zdravotních i milosrdných sester, pohyb s pacienty…Banka na krev tam  není běžná, každý pacient nemocný anémii si musí krev obstarat sám.  Lékařská péče je velmi drahá pro všechny obyvatele regionu…Někteří indiánští i peruánští  pacienti procházejí přírodní léčbou šamanů. Ta využívá neobjevené zdroje léků v bylinách, lijanách, houbách v džungli… Očistu těla i duše docilují pitím Ayahuascy, nápoj připravovaný z liány smrti.Většina Indiánek a Indiánů v San Franciscu pila Ayahuascu.Dle víry šamanů odchází v noci nemocní do vesmíru svého lidského spánku.

Mika

Další kapitola - Indiánky | Zpět

 

Nahoru