O autorce Kontakt Galerie
Gobelíny Obrazy Sochy

Peru setkání s peruánskými Indiánkami.
V novém domově v indiánské rezervaci u jezera Jarincocha, jsem prožila dny, které Vám chci popsat „V jednom dni indiánské pradleny „Ščipo“.  

Začíná ohněm, indiánkou zapálený v ohništi, je po tisíciletí se opakující akt, kterým začíná den v indiánské rodině.

Ráno pro indiánskou ženu začíná před šestou hodinou ranní.
Chodí ke studni s pitnou vodou. Ženy zde stojí ve frontě s plastovými nádobami. V džungli hrozí nebezpečí dehyratace, částečně způsobené vlhkostí vzduchu. Lidé nežízní a organismus kolabuje pro nedostatek vody. Chození pro vodu je pro ženy ve vesnici denně se opakující společenskou událostí. Ženy a společnost u studny  hovoří v jazyce schipibo- coschibo, španělsky a jazyky ostatních indiánských etniků. V Dolní Amazonii jich je podle podle americké protestantské misionářky Cindy Boyer padesát. V Horní Džungli přibližně třicet, které jsou obecně známé. Já jsem si u studny domlouvala s indiánskými maminkami hodiny malování a angličtiny s jejich dětmi. 

Indiánky mne u studny zvaly na oběd a velice mne tím poctily. Oblíbeným jídlem byla chutně opečená opička či morče. Indiánky je  podávaly s rýží, anebo s bramborem. Indiánky stříli vše, co se pohybuje ve vzduchu a ve vodě, a pokud  lze jíst ulovené  zvíře, či ptáka, uvaří jej anebo upečou.
Maso jí bez přílohy, ale častěji s chlebem, dáří-li se v chýši.Maso také vaří s juku a ochucují jej  bylinkami z džungle. Rodina se často setkává u o běda, či večeře, zásluhou práce ženy v rodině. Věci dne mají svůj řád, které Indiánky dodržují.
Rezervace je lemovaná řekou Ucayali.

Již v ranních hodinách se po ní přepravují Indiáni v ručně vydlabaných kánojích a v ezou ženy, děti do okolních indiánských vesnic.
Plaví se  do přístavu „Jarína“a do dřevařského města Pucallpy na nákupy, za obchodem,  za prací, do nemocnice, k přátelům. Každý den Idiánky vaří jídlo pro děti a muže, perou prádlo v řece. Bohatší Indiánky se starají o malá hospodářství.
Jsou to prasata, domácí husy, slepice…Mají-li Indiánky hosty v pronájmu, pečují o ně, a vyřizují platbu. Na obchod připravují indiánské umění a řemesla. Velmi významnými umělkyněmi jsou šamanka Erlisidor z vesnice San Francisko a Amélior , která žije v přístavu Jarinacocha.

Obě získávají vítězná umělecká uznání na bienále „Umění Indiánů Jižní Ameriky“v Mexiko City v Mexiku. Jsou vyhledávanými léčitelkami alternativní medicíny.

Mika

Další kapitola - Indiánky, jejich bohové a víra | Zpět

 

Nahoru