O autorce Kontakt Galerie
Gobelíny Obrazy Sochy

Peru,setkání s peruánskými Indiánkami
Indiánky, jejich  móda a svatby v indiánské vesnici San Francisco v Dolní Amazonii.

Indiánské ženy působí velmi cizokrajně na Evropany a pravděpodobně i my jsme pro  ně stále neobvyklé bytosti.
Pohybují se nevtíravě i v nabízení svého výtvarného umění. Tiše našlapují po zvrásněné půdě kolem  chatrčí a odcházejí do džungle i do Pucallpy nehlučně.

Tyto gracilní bytosti s černými vlasy spletenými v dlouhý cop anebo sestřihané do mikáda mají podlouhlé šikmé tmavé oči a rovné nosy. Pouze při rituálních indiánských a ayahuscových obřadech si převážně významní muži, šamané, ale i ženy šamanky zdobí hlavu čelenkami vyšívanými anebo vykládané vzácnými péry ptáků z Amazonie.

Indiánky si nezdobí vlasy ani hlavu ani oděvy květinami, i když jim překrásné orchideje, jasmíny, ibišky a tisíce květin rostou v džungli.Indiánské děti si je trhají a hrají si s nimi.

Vrátíme-li se v čase do Chavinské říše, byla dle legend běžná jaguáří maska pro chavínské bojovníky i šamany. O maskách indiánských žen a jejich módě se příliš nepíše. S módou mocného muže jsme se setkali i v Praze a to u vládce říše Močiků, Pána ze Sipanu. Tam nebyla obarvená semínka tykve, rýže, kukuřice,ale ozdoby ze zlata, stříbra, mědi, lastur, vzácného peří ptáků.
Tradiční bíle oděvy s vyšívkami vzoru zrnkovitého, nosí při indiánských obřadech, rodinných slavnostech a uměleckých prodejích. Pre a porte z regionálního bazaru a charitativních darů je denní oděv.

Indiánské ženy jsou křtěné a tak se k nim váží i úřední svatební obřady. Projíždíte-li Pucallpou, vidíte zděné domy, kde tušíte i bohatou nevěstu, to jsou již svatby honosné. V indiánské vesnici, ale i ve městech převažuje chudobná vrstva mužů a žen s dětmi. Velmi časté a oblíbené jsou svatby „EL economico“.

Více mileneckých párů,i s dětmi se dohovoří na svatebním obřadu, který společně zaplatí a oslavy mohou začít. Indiánské nevěsty jsou oblečené v bílém, v letních šatech či jednoduchém kostýmku. Zřídka kdy v tradičních slavnostních šatech u příležitosti svatebních oslav, vycházejících z hluboké indiánské minulosti.

Mika

Další kapitola - Indiánská píseň lásky | Zpět

 

Nahoru